Zdobyliśmy Puchar Polski PZKosz!

Największy sukces w historii R8 Basket stał się faktem! W rozegranym przed własną publicznością turnieju Final Four zdecydowanie wygraliśmy oba spotkania i zdobyliśmy Puchar Polski PZKosz. Oto relacja z tych niezapomnianych dwóch dni na Małej Hali TAURON Arena Kraków!

W dniach 28-29 grudnia doszło do ostatecznej rozgrywki o Puchar Polski PZKosz. Cztery najlepsze zespoły, które we wcześniejszych rundach pokonały swoich rywali, przyjechały do Krakowa. Trzeba zaznaczyć, że tegoroczna edycja turnieju była bardzo okrojona. Łącznie do rywalizacji zgłosiło się 14 zespołów. W niczym to jedna nie umniejsza naszego sukcesu.

W środowe popołudnie, 28 grudnia, wszystko było już gotowe na duże sportowe widowisko. Szatnie czekały na zawodników, parkiet na gorliwą rywalizację i litry potu, a trybuny na kibiców. Półfinały rozpoczęła rywalizacja UKS Chromik Żary z Polkąty Maximus Kąty Wrocławskie. Punktualnie o godzinie 16 pierwsza piłka poszła w górę. Chromik – reprezentant trzeciej ligi – niesiony głośnym dopingiem swoich kibiców, dzielnie walczył do samego końca. Jednak strat z pierwszej kwarty spotkania nie udało się odrobić. Co prawda rywalizacja nabrała rumieńców na przełomie drugiej i trzeciej kwarty, gdy trzecioligowiec odrobił większość strat, jednak to drużyna z Katów Wrocławskich cały czas prowadziła. Kibice zgromadzeni w hali mogli obserwować prawdziwą walkę punkt za punkt. Finalnie doświadczenie zdobyte na parkietach w rozgrywkach wyższej ligi przyczyniło się do awansu ekipy z Kątów Wrocławskich.

UKS Chromik Żary – Polkąty Maximus Kąty Wrocławskie 53:67 (16:26, 17:19, 11:9, 9:13)

Najlepiej punktujący zawodnicy:
UKS Chromik Żary: Mariusz Małachowski 17 oraz Radosław Barcz 10
Polkąty Maximus Kąty Wrocławskie: Bartosz Zubik 15 oraz Robert Cieśla 11

Po tym spotkaniu przyszedł czas na najważniejsze dla nas emocje. Po raz pierwszy w historii naszego zespołu przystąpiliśmy do tego typu rozgrywek. Nasza droga nie była kręta i zawiła. W pierwszej rundzie, według losowania, które odbyło się w siedzibie PZKosz, pauzowaliśmy. Druga runda to wyjazdowy mecz z Kosz Pleszew i wysokie zwycięstwo  99:64. W naszej domowej twierdzy liczyliśmy na równie udane występy. Nasz rywal w drodze do finału – Stomil Olsztyn – bardzo szybko przekonał się o naszej sile. Wszyscy podopieczni Rafała Knapa, Marcina Kękusia oraz Jerzego Dybały desygnowani na to spotkanie zdobyli punkty i przyczynili się do wejścia do finału. Po bardzo mocnej pierwszej kwarcie w pełni kontrolowaliśmy spotkanie i powiększaliśmy przewagę. Finał stał się faktem.

Stomil Olsztyn – R8 Basket AZS Politechnika Kraków 41:94 (3:26, 16:25, 14:18, 8:25)

Najlepiej punktujący zawodnicy:
Stomil Olsztyn: Rafał Chudzik 10 oraz Wojciech Glabas 9
R8 Basket AZS Politechnika Kraków: Konrad Mamcarczyk 22 oraz Jakub Załucki 15

W drugim, a zarazem ostatnim dniu rywalizacji, od samego początku dało się wyczuć napięcie i wielkie wyczekiwanie. Emocje rozpoczęły się jednak od tzw. „małego finału” lub jak kto woli „finału pocieczenia”, czyli meczu o trzecie miejsce. Dwaj trzecioligowcy stanęli naprzeciwko siebie i stoczyli piękny bój do ostatniej minuty. Ostatecznie drużynie z Żar znów nie udało się odrobić strat i to Olsztynianie sięgnęli po brązowe medale.

UKS Chromik Żary – Stomil Olsztyn 58:68 (16:24, 9:19, 17:20, 16:5)
Najlepiej punktujący zawodnicy:
UKS Chromik Żary: Mariusz Małachowski, Dariusz Kalinowski oraz Mateusz Rusiński 11 i Dawid Kondratowicz 10
Stomil Olsztyn : Wojciech Glabas 22 oraz Rafał Chudzik 19

Na nic tak nie czekaliśmy, jak na finałowe czterdzieści minut meczu z drużyną z Kątów Wrocławskich. Głośny doping kibiców, fantastyczne dzieci, które wyprowadziły na parkiet naszych zawodników oraz kibice zgromadzeni przed ekranami komputerów – wszyscy byli świadkami największego sukcesu w historii naszej drużyny. Jak się okazało – finałowe spotkanie było popisem naszej gry. Przy takiej dyspozycji podopiecznych Rafała Knapa, rywale, którzy swoje ligowe starcia rozgrywają na tym samym poziomie ligowym, nie mieli wiele do powiedzenia. Jednostronny spektakl zakończył się wielką fetą i podniesieniem w górę przez naszego kapitana, Przemka Stecko, Pucharu Polski PZKosz! Jakby tego było mało, mogliśmy się też cieszyć z indywidualnego wyróżnienia dla Jakuba Załuckiego – wybranego na MVP turnieju.

R8 Basket AZS Politechnika Kraków – Polkąty Maximus Kąty Wrocławskie 87:51 (28:7,13:16,22:10,24:18)

Najlepiej punktujący zawodnicy:
R8 Basket AZS Politechnika Kraków: Jakub Załucki 26 oraz Wojciech Pisarczyk 15
Polkąty Maximus Kąty Wrocławskie: Wojciech Suprun 15 oraz Łukasz Bartnicki 10

Chcesz wiedzieć więcej? Śledź naszego Facebooka i Instagrama